Aralık 12, 2010

Amasra ve Yöresel Pazarı

Amasra yada namı diğer Çeşm i Cihan. Karadeniz doğal dokusuna kendini hayran bırakan Bartın iline bağlı bir ilçesi.İlk kez gittim ve hayran oldum. Bakacak mevkinde durduğunuzda o muhteşem manzara sizi büyülüyor. Fatih Sultan Mehmet'in lalasına burası Çeşm i Cihan burnu ola burası dediği yer. Amasraya gitmediyseniz gidin, kalesini ,müzesini gezin , taptaze balıklarından bolca yiyin ve harika doğasının tadını çıkarın.

Tüm bu doğal güzelliklerinin yanında her sabah yöresel bir pazar kuruluyor. Pazar dediysem öyle çok büyük değil, koya bakan parkın orta yerinde 14-15 tane tezgah var.Köylüler bahçelerinden yada tabiattan toplayıp getirmişler. Dağ çileği, yemiş ,ayva ve süs kabakları bunlardan birkaçı.Amasranın kuzu kestanelerinden mutlaka tadın, hatta bolca satın alıp getirin.


Pazarda yeşillikler özellikle kuzu ıspanakları, turşular ve reçellerde bolca satılıyor. Burda herşeyden reçel yapmışlar, mesala ceviz, fındık , dağ çileği ve nar reçeli.Bu reçelleri hayatımda ilk kez gördüm, hepsi organik hepsi ev yapımı.
Son olarak bolluk ve bereketi simgeleyen kara mısır. Amasranın tabiatı, doğal güzellikleri ve organik pazarı gerçekten görülmeye değer.

Hiç yorum yok: