Ekim 03, 2010

Bozcaada Menüsü



Bozcaada menüsüne bakacak olursak en başı muhteşem siyah üzümleri çekiyor.Ada şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlü . Adanın büyük kısmı bağlarla kaplı ne tarafa baksanız bu tane tane siyah üzümlerle gözgöze geliyorsunuz.



Adada bağcılık kadar diğer bir geçim kaynağı da balıkçılık olmuş.Ada kıyıları balıklar için çok özel bir üreme alanıymış. Balıkçılar sabahtan getirdiklari deniz ürünlerini sahilde yer alan lokantalara satıyorlar.Burada bayat bir deniz ürünü yemeniz mümkün değil. Balıkla aramın iyi olduğunu söyleyemem ama karides güveçi çok severim.
Ustasına sordum ve ustanın tarifini paylaşıyorum. Ayıklanan karidesler tuzlu kaynar suda bir iki dakika haşlanıp süzülür. Güceç kabına 3- 4 kaşık zeytinyağı konur, küp küp doğranmış soğan, sarmısak ve biber sotelenir. Üzerine kabuğu soyulmuş küp küp doğranmış domatesler eklenir domateslerin suyu çekinceye kadar harlı ateşte pişirilir.Ocağın altı kısılır karidesler eklenir iki üç dakika daha pişirip ocağın altı kapatılır. Rendelenmiş kaşar güvecin üzerine serpiştirilir, fırının ızgara ayarında kaşar kızarıncaya kadar pişirilir.




Bu harika güvecin yanına Ada salatası önerilir. Salata tabağının altı roka ve kuzu kulağı ile kaplanmış, üstüne Çanakkalenin şifalı dometesleri eklenmişti. Üzerine Egenin harika sızma zeytinyağı..
Tatlı olarak biz , bulmuşken adanın harika üzümlerinden yedik.

1 yorum:

Aybike Ceylan dedi ki...

Hersey harika, ellerine saglik. Guzel yorumuna da cok tesekkur etmek istedim, sagol.

Sevgi ve selamlarimi gonderiyorum.